tf_ tangobal_pp

Hjärtligt välkomna! Torsdagen den 21 januari samlas vi – folk från alla världens vrår, för att dansa tango och lyssna på tangomusik; något som en gång i tiden skapades i Sydamerika av människor på flykt, huserar idag i Sverige och tolkas och utvecklas av människor som du och jag. Till detta event får man gärna klä upp sig lite extra 🙂
Tid: kl.18.00-22.00.
Entré:120 kr, te/kaffe och tilltugg ingår.
DJ: Justyna Grzegorcky(Polen). Det bli klassisk tangomusik från 30-40-talet med inslag av mer moderna låtar.
Vi hoppas att med detta experiment bevisa att kulturernas bästa uppvisning sker i samspel med varandra. Ingen föranmälan krävs men eftersom lokalen bara rymmer ett begränsat antal besökare, rekommenderar vi att ni anmäler ert deltagande här på eventet.
Eventet är ett samarbete mellan föreningen SKRUV -Sällskap för kontakter med Ryssland, Ukraina och Vitryssland och gruppen Tango Fortuna.

Annons